Koristno, Nasveti, Novosti, Obvestila, Zakonodaja

Konec gradnje v lastni režiji

Okoljsko ministrstvo pojem gradnje v lastni režiji umika iz zakonodaje in nad ta socialni korektiv, ki je bil hkrati vir črnih gradenj in sive ekonomije, pošilja strokovno usposobljen kader.

Samograditeljstva, kot ga poznamo danes, kmalu očitno ne bo več.

Pa poglejmo kaj so z našega vidika prednosti in slabosti ter na kakšen način bi bilo boljše pristopiti k reševanju problema.

Prednosti (žal ne precej velike) vidimo predvsem v povečanem (čeprav še vedno ne v 100%) nadzoru nad ustrezno kvaliteto izvedbe, ki je milo rečeno v zadnjem času zelo trpela, saj upamo trditi (za naše trditve imamo tudi razloge), da so objekti v zadnjem času grajeni slabše kot pred 20 leti, čeprav imamo na razpolago kakovostnejše materiale. Pa vendar smo Slovenci znani po tem, da znamo zakone obiti tako ali drugače, zato tukaj ne vidimo kakšne velike prednosti.

Slaba stran tega predloga je podražitev gradnje večini investitorjem, ki so sedaj reševali stanovanjski problem v lastni režiji – čeprav roko na srce, teh ni bilo niti za prste ene roke (99,9% tovrstnih reševalcev je najelo pomoč na črno z največkrat priučenim izvajalcem po sistemu “lako čemo samo ne znamo još kako čemo” (prevod: bomo že, čeprav še ne vemo kako) in največkrat s plačilom na roke seveda brez računa ali kakšne druge garancije). Predlog jim namreč nalaga plačilo vodje gradnje – namerno smo zapisali plačilo, ker bo v 85% prišlo samo do navideznega potrjevanja gradbišč.

Naš predlog za “omejitev” dela na črno in posledično tudi samograditeljstva smo že večkrat zapisali, naj ga obnovimo. Popolna ukinitev nižje stopnje DDV-ja za stanovanjsko gradnjo ter uvedba davčne olajšave za predložene račune za gradnjo (torej za nabavljen material in delo) v določeni višini plačanega DDV-ja, kar bi pod črto bilo celo ugodnejše za investitorje.
S tem bi se izognili delu brez računov, saj bi investitor dobil povrnjen del DDV-ja tudi za vgrajen material in tako naprej …. Še bi lahko naštevali in razglabljali prednosti ter slabosti (ki jih je manj kot v sedaj predlaganem sistemu) ampak naj o tem razmišljajo tisti, ki za pripravo (teh največkrat neživljenskih) predlogov poberejo mastne denarce.

Vir: Dnevnik

 

Podobne objave

Komentiraj

Ime

E-pošta

URL

Sporočilo